25.09.2017

Nominacje do Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli za 2017 rok

Asia Bibi, Aura Chavez Ixcaquic, Selahattin Demirtaş i Figen Yuksekdag, demokratyczna opozycja w Wenezueli, Dawit Isaak, Pierre Claver Mbonimpa – to nominowani do Nagrody im. Sacharowa.

Nagroda przyznawana jest wybitnym działaczom i organizacjom broniącym praw człowieka. Laureat zostanie ogłoszony 26 października.

Oto nominowani:

Asia Bibi (Aasiya Noreen) – Pakistanka, chrześcijanka, w 2010 roku skazana na śmierć za bluźnierstwo przeciwko islamowi. Bibi czeka na wykonanie wyroku od 7 lat. Rozstrzygnięcie jej apelacji do sądu najwyższego zostało przesunięte na bliżej nieokreślony termin. Nominowana przez Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR).

Aura Lolita Chavez Ixcaquic pochodzi z Gwatemali. Jest członkinią Council of Ki’che’ Peoples (CPK) – organizacji, która walczy o ochronę zasobów naturalnych i praw człowieka przed ekspansją górnictwa, wyrębem lasów oraz przemysłu i rolnictwa w Gwatemali. Chavez Ixcaquic wielokrotnie grożono. Nominowana przez Grupę Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie (Greens/EFA).

Selahattin Demirtaş i Figen Yuksekdag – współprzewodniczący prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej w Turcji, aresztowani w listopadzie 2016 roku pod zarzutem terroryzmu po tym, jak uchylono ich immunitety. Nominowani przez Konfederacyjną Grupą Zjednoczonej Lewicy Europejskiej / Nordycką Zieloną Lewicę (GUE/NGL).

Demokratyczna opozycja w Wenezueli: Narodowe Zgromadzenie (Julio Borges) i wszyscy więźniowie polityczni wymienieni przez Foro Penal Venezolano i reprezentowani przez Leopoldo Lópeza, Antonio Ledezma, Daniela Ceballosa, Yon Goicoechea, Lorenta Saleha, Alfredo Ramosa i Andreę Gonzáleza. Sytuacja wewnętrzna w Wenezueli – demokracji, praw człowieka, społeczeństwa i gospodarki – ulega systematycznemu pogorszeniu, czemu otwarzyszy rosnąca destabilizacja polityczna i społeczna. Nominowani przez Grupę Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańskich Demokratów) i Grupę Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE).

Dawit Isaak to pisarz, dziennikarz i dramaturg. Obywatel Szwecji aresztowany w 2001 roku w Erytrei w czasie politycznych represji w tym kraju. Więziony bez wyroku sądu i widziany po raz ostatni w 2005 roku. Isaak znalazł się w gronie finalistów Nagrody im. Sacharowa w 2009 roku. Nominowany przez Grupę Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim oraz przez posłankę Cecilię Wikström i grupę 46 posłów.

Pierre Claver Mbonimpa – burundyjski działacz praw człowieka i twórca Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Praw Człowieka i Osób Zatrzymanych (Association pour la protection des droits humains et des personnes détenues, APRODH). Zatrzymany w 2014 roku, uniknął zamachu w 2015 roku. Obecnie przebywa w Belgii. Nominowany przez Grupę Europy Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD).

Nagroda im. Sacharowa

Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli przyznawana jest każdego roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie.

Kandydatów mogą zgłaszać grupy polityczne Parlamentu Europejskiego lub przynajmniej czterdziestu posłów. Komisje: Spraw Zagranicznych i Rozwoju wybiorą trzech finalistów, a Konferencja Przewodniczących zdecyduje, kto otrzyma nagrodę.

W 2016 roku Nagroe otrzymały Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar – jazydki, które przetrwały niewolę seksualną w rękach dżihadystów Państwa Islamskiego. Pochodzą z Kocho, wioski położonej niedaleko Sindżaru w Iraku, zaatakowanego przez Państwo Islamskie latem 2014 roku. Wraz z tysiącami jazydzkich dziewcząt i kobiet zostały uprowadzone przez dżihadystów i zostały niewolnicami seksualnymi.

Źródło: http://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/eu-affairs/20170911STO83546/znamy-nominacje-do-nagrody-im-sacharowa-na-rzecz-wolnosci-mysli-za-2017-rok